‘Neocaridina Davidi’ wymagania gatunku

Popularna ‚Redka’ czy ‚Yellowka’ jest krewetką polecaną zarówno dla zaawansowanych jak i dla początkujących akwarystów. Jej niewielkie wymagania co do parametrów wody powodują, że jest ona bardzo odporna i zwykle może żyć w nie uzdatnianej ‚kranówie’. Krewetka Neocaridina Davidi ma wiele odmian barwnych, np Red Cherry to czerwona odmiana barwna dziko żyjącej krewetki Neocaridina Davidi o naturalnie brązowym umaszczeniu. Kolor czerwony popularnej Redki został uzyskany dzięki selekcji krewetek, u których ten pigment się ujawniał.

‚Sakura’ z niewybarwionym potomstwem

Krewetka ta może odbarwiać się na niebiesko lub na fioletowo i jest to zjawisko całkowicie naturalne. W hodowli tych krewetek mogą pojawić się osobniki brązowe (Neocaridina heteropoda var. brown „Chocolate Fire”), lub krewetki pomarańczowe (Neocaridina heteropoda var. orange „Orange Fire”).

Zarówno w przypadku czerwonej jak i innych odmian barwnych tej krewetki, możemy wyodrębnić pewne podgrupy, zwane ‚gradacjami’. U krewetki Red są to:

Red Cherry – czerwona, półprzeźroczysta krewetka
Fire – krewetka nie posiadająca scalonego pigmentu, jej ubarwienie nie jest niejednolicie czerwone, posiada nieprzeźroczyste plamki lub pasy pigmentu.
Sakura – krewetka posiadająca scalony pigment, jest całkowicie nieprzeźroczysta, u samicy nie widać siodełka ponieważ pancerzyk nie prześwituje.

Samiec ‚Red Cherry’.

Wymagania:

Jak już wspomniałam na wstępie, Neocaridina Davidi są uważane za dość odporne, nawet długi transport młodych sztuk (5-7 dniowy) nie odbija się negatywnie na ich zdrowiu czy późniejszej barwie. Mimo wszystko, zanim wprowadzimy do naszego krewetkarium krewetki powinniśmy zapewnić im dostateczne warunki bytowe.

Temperatura w zbiorniku powinna wynosić 18-27 stopni.
Woda powinna być średnio twarda do twardej (GH 8-20 stopni niemieckich). W wodzie zbyt miękkiej lub zbyt twardej mogą mieć problemy z wylinką i ginąć przy próbie zrzucenia pancerzyka.
Krewetki te dobrze się czują w neutralnym pH około 6,8 – 7,5 nie lubią wody zbyt kwaśnej ani zbyt zasadowej, choć delikatne odstępstwa od tych parametrów są dopuszczalne.
Są wrażliwe na wodne związki azotu i miedzi.

Małgorzata Achtelik

Tagi: , , , , , , , , , ,