SZYSZKI OLCHY W KREWETKARIUM

Niezwykła popularność szyszek olchy czarnej w akwarystyce może dziwić wielu początkujących miłośników wodnego świata. Jakież to cudowne właściwości ma to niepozorne, powszechne u nas drzewo?

Co dają szyszki w akwarium?

Szyszki czarnej olchy zawierają w sobie duże pokłady garbników, które barwią wodę w akwarium na żółty/brązowy kolor. Oczywiście kolor nie jest tym czego w nich szukamy, najważniejszą ich rolą jest działanie odkażające oraz delikatne zakwaszenie wody w akwarium (obniżenie pH).

Sporo gatunków krewetek akwariowych, preferuje wartości pH w okolicach 6-7, czyli wodę lekko kwaśną, podczas gdy w wielu polskich kranach pH oscyluje w granicach 7-8. Wielu akwarystów decyduje się na naturalną metodę obniżenia pH za pomocą wspomnianych szyszek.

Ile szyszek dać do akwarium?

Dawki szyszek wrzucanych do akwarium nie są z góry określone. Przyjęło się, że 1 szyszka wystarcza do redukcji pH i odkażenia około 10 litrów wody, jednak siła działania szyszki uzależniona jest od wielu czynników (o tym niżej). Szyszka wrzucona do wody, wydziela garbniki przez około 2-3 tygodnie, po tym czasie można ją wymienić lub zostawić w akwarium jako dekorację i dorzucić kolejną. Niektórzy przed umieszczeniem szyszek w akwarium przelewają je wrzątkiem, wówczas garbniki w nich zawarte są uwalniane znacznie szybciej.

Jeśli nie chcemy oglądać w swoim akwarium szyszek, możemy zrobić z nich wywar. W tym celu najlepiej zrobić sobie swoisty termos, np. z koca i słoika. Do słoika wrzucamy kilka szyszek, zalewamy je wrzątkiem, zakręcamy słoik i chowamy pod koc. Długotrwałe działanie wysokiej temperatury na szyszkę, powoduje szybkie uwolnienie dużej ilości garbników. Po ostygnięciu możemy stosować uzyskany wywar do obniżania pH w akwarium. Pamiętajmy jednak aby nie wlewać wywaru nagle, zdecydowanie bezpieczniej jest powoli dostarczać garbników do wody.

Żeby nie przesadzić z ilością szyszek/wywaru w akwarium, najlepiej kontrolować podczas ich stosowania odczyn wody, aby ustalić optymalną dla swojego akwarium dawkę.

Szyszki i inne dodatki do wody znajdziesz w naszym => SKLEPIE <=

 

Małgorzata Achtelik

Tagi: , , , , , , , ,