Wybór litrażu i wyposażenia krewetkarium

Krewetkarium, jak każde akwarium powinno nie tylko ładnie wyglądać ale przede wszystkim być wygodnym domem dla  zwierząt, które są zmuszone w nim mieszkać. Zanim kupisz krewetki, rybki lub inne stworzenia do akwarium warto poznać ich wymagania i zapewnić im godne warunki do życia oraz rozmnażania. Tutaj znajdziesz kilka porad co kupić zanim kupisz krewetki.

Chcąc założyć krewetkarium należy najpierw zastanowić się nad miejscem ustawienia akwarium.

W każdym domu, mieszkaniu czy biurze znaleźć można odpowiednie miejsce, w którym można postawić niewielki zbiornik dla krewetek. Doskonale miejsce to takie, gdzie jest minimalne ryzyko zahaczenia /uderzenia w akwarium i uszkodzenia go. Miejsce nie wystawione na bezpośrednie działanie światła słonecznego (z uwagi na glony – ale o tym później), nie narażone na nagłe zmiany temperatury. Oczywiście najlepiej aby akwarium było ustawione na wysokości 80-120 cm co da nam doskonałe spojrzenie na jego wnętrze i mieszkańców. Jednocześnie taka wysokość zapewni nam bezproblemową obsługę zbiornika (czyszczenie itp). Pamiętaj również aby było tam gniazdko lub przedłużacz z minimum 3 wejściami.

Wybraliśmy już miejsce, czas na wybór akwarium.

Wiele osób uważa, że najpiękniej wyglądają maleńkie akwaria ustawione na biurku, część z tych osób myśląc o akwarium wyobraża sobie szklaną kulę ze złotą rybką lub bojownikiem. Można do tego dodać jeszcze kilka krewetek, posolić, wrzucić grzałkę, zagotować i mamy pyszną zupę rybną ze skorupiakami. Drastyczne? Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak drastycznym jest trzymanie żywych stworzeń w okrągłej przestrzeni, bez filtra, grzałki i odpowiedniej ilości tlenu. Nie wdaję się tutaj w szczegóły, jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat polecam liczne fora akwarystyczne. Zapamiętaj jednak, że nie należy trzymać ryb ani krewetek w kulistym akwarium, nawet jeśli sprzedawca mówi, że można (to sprzedawca – jego zadaniem jest sprzedaż), im więcej zwierząt Ci padnie, tym więcej pieniędzy u niego wydasz.

Idealne akwarium dla krewetek powinno mieć minimalnie 10 litrów pojemności, jednak jest to tak mała ilość wody, że jedynie doświadczeni akwaryści radzą sobie z utrzymywaniem równowagi biologicznej w takim zbiorniku. Dodatkowo w takim akwarium można trzymać dosłownie kilka sztuk krewetek i to nie każdego gatunku. Potraktujmy więc ten litraż jako minimalny, ale z punktu widzenia początkującego akwarysty, zdecydowanie zbyt mały.

Z doświadczenia wiem ile problemów może sprawić pierwsze, niewielkie akwarium, dlatego polecam akwaria od 25 litrów wzwyż. Jeśli wydaje Ci się, że 25 litrów to przesada policz jak to będzie wyglądało i czy na pewno zajmuje tak dużo miejsca.

Możesz zrobić sobie makietę z tektury i zobaczyć czy masz na takie akwarium miejsce w domu i jak będzie wyglądać.

30x30x30 to 27 litrów

40x25x25h to 25 litrów

40x30x25h to 30 litrów

50x30x30h to 45 litrów

Im większy litraż akwarium, tym więcej krewetek może bezpiecznie w nim żyć i łatwiej utrzymać prawidłowy cykl azotowy. Po dokładnym zapoznaniu się z wymaganiami rybek akwariowych, można krewetkom dobrać  jakiegoś towarzysza z płetwami, jednak osobiście polecam akwarium dedykowane dla krewetek.

Litraż litrażem, ale liczą się też proporcje.

Krewetki to stworzenia jak najbardziej pływające. Doskonale widać to w akwariach, w których żyją same krewetki, bez niepokojących ich rybek, jednak większą część swojego życia krewetki spędzają poszukując jedzenia a wtedy nie pływają lecz chodzą. Dlatego właśnie wybierając akwarium powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego litraż ale i na powierzchnię dna – im większa tym wygodniej będzie naszym krewetkom. Jeśli mamy mało miejsca, możemy zakupić wyższe akwarium o mniejszej podstawie a miejsce do chodzenia zapewnimy krewetkom w inny sposób.

Wybór podłoża.

Większość krewetek nie ma specjalnych wymagań co do podłoża i doskonale czuje się zarówno na piasku, kamieniach jak i na żwirze, ważne aby podłoże nie zmieniało parametrów wody akwariowej. Niektóre krewetki wymagające miękkiej i kwaśniej wody (np crystal red) doskonale czuja się na podłożach aktywnych, które absorbują z wody część minerałów i utrzymują parametry wody na stabilnym, określonym przez producenta poziomie, są to jednak w większości dość drogie granulaty.

Czego należy unikać wybierając podłoże?

Przede wszystkim nie należy używać kolorowych, farbowanych lub plastikowych żwirków. Są one jedną z gorszych dekoracji a po niedługim czasie w wodzie zaczynają się odbarwiać, blednąć i często podtruwać zwierzęta.

Mieszanie kontrastowych żwirków lub wielokolorowego piasku, robienie z niego ‚wysepek’ i ‚szlaczków’ nie wygląda najlepiej, ponadto po niedługim czasie granice między jednym a drugim kolorem się zacierają co daje nieciekawy efekt wielokolorowej składanki.

Jasne podłoże (jasny piasek, biały żwir) w akwarium z naszymi krewetkami również może nam sprawić sporo kłopotów, ponieważ ciemne odchody krewetek są na nim doskonale widoczne. Wymaga to od nas nieustannego czyszczenia dna.

Kolorowy żwirek rzeczny w zasadzie się nadaje, jednak krewetki są na nim mało widoczne – im to nie przeszkadza, nam może 🙂

Muszelki, wapienie, kamyczki z metalicznymi połyskami, minerały rozpuszczające się w wodzie są potencjalnie niebezpieczne dla naszych podopiecznych. Zawarte w skale i muszlach minerały rozpuszczają się w wodzie zatwardzając ją, co w wielu przypadkach kończy się śmiercią krewetek. Wyjątkiem są minerały przeznaczone dla krewetek.

Reasumując: idealnym wyborem będzie ciemne, jednolite podłoże (np czarny piasek lub bazalt o drobnej granulacji) ponieważ łatwo zachować na nim wizualną czystość a krewetki (o ile nie hodujemy czarnych) są na nim dobrze widoczne i dobrze się czują mając do dyspozycji ciemne dno.

Filtracja

Filtr to niezbędny element wyposażenia krewetkarium. Z uwagi na niewielkie wymiary zbiorników z krewetkami, zwykle wystarczy zamontować niewielki filterek, za który zapłacisz od kilkunastu do około 30 złotych. Warto zwrócić uwagę na to aby wylot wody z filtra można było dowolnie kierować – w naszym przypadku istotnym będzie aby wypływająca woda skierowana była na taflę wody i nią poruszała (lekkie fale), wówczas woda w akwarium będzie doskonale natleniona. Jeśli razem z krewetkami będą żyły ryby, filtrację należy dostosować do ich wymagań. Moc filtra powinna być dostosowana do wielkości akwarium, na wlot filtra koniecznie należy nałożyć gąbkę aby młode krewetki nie były wciągane do środka, gdzie giną. Filtr najlepiej czyścić przy okazji podmian wody.

Grzałka

Ponieważ większość krewetek to zwierzęta ciepłolubne, należy zapewnić im w miarę stabilną temperaturę. Najlepiej do tego celu nadają się grzałki z termostatem. Wybór mocy grzałki zależy od tego o ile stopni potrzebujemy podnieść temperaturę w akwarium oraz jaką ma ono wielkość. Zwykle informacje o wydajności grzałki umieszczone są na jej opakowaniu. Jeśli w domu masz stabilną temperaturę niezależnie od pory roku i jest ona odpowiednia dla krewetek, które zamierzasz hodować, możesz zrezygnować z zakupu grzałki, ale warto codziennie ‚rzucić okiem’ na termometr w akwarium aby mieć pewność, ze temperatura jest prawidłowa. Nagłe skoki temperatury są niewskazane.

Oświetlenie

Krewetki w zasadzie nie potrzebują oświetlanego akwarium, jednak światło jest niezbędne dla życia i wzrostu roślin. Jeśli kupujesz akwarium z pokrywą zwykle świetlówki w niej zamontowane wystarczają aby w akwarium rosły mchy i kilka innych niewymagających roślin. Jeśli masz akwarium bez pokrywy możesz kupić lampkę do zamontowania na ściance akwarium. Krewetki nie przepadają za jaskrawym światłem i dorosłe sztuki zwykle szukają ciemnych kątów i kryjówek.

Termometr

Jest potrzebny aby kontrolować temperaturę w akwarium i ustawić termostat grzałki na odpowiednim poziomie. Polecam termometr wewnętrzny, na którym łatwo odczytać temperaturę.

Brzęczyk/napowietrzacz

Jest to urządzenie zbędne (patrz filtracja), choć niektórzy lubią mieć w akwarium bąbelki. Osobiście nie polecam.

W zasadzie mamy już wszystko żeby zacząć, brakuje nam tylko roślin i wody, ale o tym już nie tutaj.

Małgorzata Achtelik

Tagi: , , , , , , , ,