Rozróżnianie płci i rozmnażanie krewetki Neocaridina Davidi

Początkujący posiadacze krewetek często zadają pytania dotyczące płci i rozmnażania krewetek, dlatego zamieszczam tutaj kilka przydatnych wskazówek, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czym się różni samica od samca?

Po 1 samica jest dużo większa na pierwszy rzut oka. Samice dorastają do 3,5 cm, podczas gdy samce rzadko uzyskują 2,5 cm.
Po 2 samica jest mocniej ubarwiona, często przez jej grzbiet przechodzi pasek pigmentu.
Po 3 samica posiada ‚siodełko’ zaraz za głową – często znajdują się tam niezapłodnione jajeczka – zaznaczone na żółto.
Po 4 samica ma szerszy, bardziej mięsisty odwłok, ponieważ po zapłodnieniu przechowywane są pod nim jajeczka – zaznaczone na niebiesko.

Samica z jajeczkami pod odwłokiem:

Rozmnażanie:

Neocaridina Davidi należą do jednym z najłatwiej rozmnażających się krewetek. Krewetki zdolne są do rozrodu już po 4 miesiącach ich życia. W nieodpowiednich parametrach wody mogą rozmnażać się rzadko lub wcale nie przystępować do rozrodu.  Z moich obserwacji wynika również, że w niskich temperaturach (około 14-18 stopni) samice noszą jajeczka z mniejszą częstotliwością. Samica krewetki nosi jajeczka pod odwłokiem 3 do 4 tygodni (w zależności od temperatury), ich kolor może być żółty, brązowy, zielony. Ilość jajeczek waha się od 30 do 50 sztuk w zależności od wielkości samicy.

Pod koniec noszenia jajeczek zawiązują się w nich małe, czarne oczka, które widać jeśli samica stanie w pełnym świetle i uniesie ogon. Jak uda Ci się dostrzec oczka to już niebawem dostrzeżesz kreweciątka. Młode krewetki wykluwając się strzelają spod ogona  matki, co jakiś czas jedna-dwie. Krewetki po wykluciu mają 2 mm, są przeźroczysto-białe i ciężko je dostrzec bo np niektóre mają zupełnie przeźroczysty odwłok i widać tylko oczy, które mają 1/10 mm (oczy). Po kilku – kilkunastu minutach młode przechodzą pierwszą w życiu wylinkę, którą też ciężko zauważyć bo jest tak maleńka i delikatna, że w zasadzie widać tylko jeśli wiesz na co patrzysz.

Jeśli nie dostrzeżesz w swoim akwarium młodych krewetek a samica już nie będzie miała jajeczek to się nie przejmuj, w końcu je zauważysz bo szybko rosną. Zwróć jednak szczególną uwagę na wszystko co z akwarium wyciągasz aby nie ‚odmulić’ młodych razem z pyłem z dna.

Młode żerują na pyle, który osiada w dnie/mchach, więc czyszcząc dno, można się ich bardzo łatwo pozbyć a dostrzeżenie ich później w takiej zmąconej wodzie i odłowienie to nie jest prosta sprawa. Jeśli w akwarium nie ma pyłu w dnie młode należy dokarmiać rozdrobnionym pokarmem dla dorosłych krewetek.

Jeśli samice nie noszą jajeczek dłuższy czas, możesz spróbować pobudzić je do rozmnażania za pomocą zmiany temperatury. Wystarczy, że obniżysz temperaturę na kilka dni o 2-3 stopnie a następnie powoli wrócisz do normalnego poziomu.

Małgorzata Achtelik

Tagi: , , , , , , , , , ,