Funkcjonalne ozdoby do kewetkarium

Od jakiegoś czasu akwaryści zaczęli odchodzić od sztucznych ozdób swoich akwariów, że choćby wspomnę zamki i kolorowe koraliki jako dno. Wielu z nich, poza podłożem i roślinami, w swoich krewetkariach umieszcza jednak inne, cieszące oko rzeczy. Zadajmy sobie pytanie, czy posiadanie w akwarium z krewetkami łupiny kokosa lub pęku gałęzi ma jakikolwiek sens, czy jest to zabieg czysto estetyczny?

Korzenie:

To jedna z najpopularniejszych ozdób akwariowych. Przybierają różne kształty, mają rozmaite wymiary i kolory. Niektóre z nich są bajkowo rozgałęzione a inne wręcz proste i minimalistyczne. Czasami korzeń jest faktycznie korzeniem, innym razem może to być spreparowana gałązka lub jakiś kawałek odpowiednio przygotowanego pnia. Na pewno są ładne i dodają akwarium uroku, ale czy są potrzebne?

Kiedy przeglądamy galerie akwarystów, już na pierwszy rzut oka spostrzec można, że korzenie bardzo często pełnią w akwarium funkcję przedmiotu, na którym można zaszczepić mech, wątrobowce, anubiasy czy microsorium. Jednak nie jest to jedyne zadanie dla korzeni. Wiele zwierząt akwariowych wręcz wymaga obecności drewna w akwarium jako uzupełnienia ich diety. Popularne ‚glonojady’ czyli zbrojniki niebieskie, żywią się m.in. korzeniami, również krewetki lubią podskubywać drewno.

Ciemne korzenie wydzielają do wody pewną ilość garbników, które delikatnie barwią wodę na brązowo, co jest pożądane przy akwariach tupu ‚Black Water’. Dodatek garbników lekko zakwasza i zmiękcza wodę.

Korzenie i inne ozdoby znajdziesz w naszym => SKLEPIE <=

null

Skałki/kamienie:

Kamienie oczywiście służą – tak jak korzenie – do szczepienia na nich rozmaitych roślin. Dodatkowo skały posiadające dziury i wgłębienia są doskonałym schronieniem dla niektórych ryb i skorupiaków a z łupków można budować ustronne i zaciemnione groty.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to jakie kamienie wkładamy do akwarium. Nie powinny to być kamienie, które z wodą reagują (np wapienie, koralowce) gdyż prowadzi to do podnoszenia twardości wody, co zwykle nie jest pożądane (wyjątkiem są niektóre biotopy z twardą wodą). Nie powinniśmy również umieszczać w akwarium skał, które mają widoczne metaliczne przebarwienia (rudy metali itp).

krewetkarium

Łupiny kokosów, cynamon:

To naturalny materiał, który nie reaguje z wodą i jest w 100% bezpieczny dla wszystkich mieszkańców akwarium.  W ich wnętrzu znajdują się bardzo duże przestrzenie, w których ryby mogą bezpiecznie się ukryć, bez groźby uwięźnięcia czy zaklinowania się w zbyt ciasnej kryjówce. Są niezastąpione w hodowli wielu gatunków południowoamerykańskich pielęgniczek, afrykańskich pyszczaków, a także bocji i sumów. Stanowią ulubione miejsce do składania ikry przez popularne zbrojniki, włoski na kokosach stanowią przysmak zbrojników.

Kokosy przygotowywane przeze mnie dla krewetek mają otwory dostosowane wielkością do wszystkich krewetek miniaturowych, dlatego krewetki bardzo chętnie wchodzą do kokosa i w nim odpoczywają.

Ale w zasadzie po co krewetce kryjówka z kokosa?

– aby mogła się schować przed rybami w akwarium – otwory w przygotowanej przeze mnie skorupie kokosa są na tyle niewielkie, że nie zmieści się do środka ryba, która mogłaby nękać lub zjeść krewetki
– aby mogła w spokoju przejść wylinkę – krewetki rosną i zrzucają wylinkę, po każdej wylince krewetka ma bardzo delikatne ciało i stara się ukryć do czasu kiedy pancerzyk się utwardzi. Jeśli krewetka nie znajdzie takiego miejsca, stresuje się co odbija się nie tylko na jej wyglądzie ale i zdrowiu.
– aby mogła odpocząć w spokoju
– żeby miała gdzie spokojnie zrzucić jajeczka pod odwłok
– dodatkowym plusem jest sam materiał – czyli skorupa kokosa – który krewetki uwielbiają skubać.

Krewetki, które mogą spokojnie posiedzieć nie niepokojone w kokosie tyle ile potrzebują, zdecydowanie lepiej się wybarwiają i rozmnażają.

null

Małgorzata Achtelik

Tagi: , , , , , , , , , , ,