Rośliny do krewetkarium

Zapewne znany jest Ci widok krewetkarium: ściana zieleni stworzona z mchu, krystalicznie czysta woda, zero glonów, gdzieniegdzie kępki roślin. Piękne aranżacje, które wychodzą zdało by się ‚spod ręki mistrza’, warstwowe podłoże, skała wystająca z ‚łąki mchu’, korzeń obrośnięty mchami niczym stare drzewo na pustkowiu.

Pewnie pomyślałeś po którejś próbie, że to gra niewarta świeczki, że Ci się nie uda… Poczytaj moje podpowiedzi i stwórz swój mały, malowniczy świat w którym zamieszkają krewetki. To wcale nie jest trudne, wystarczy wiedzieć jak.

Wybór roślin zależy od tego jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć i jakim oświetleniem dysponujesz. Jeśli czytałeś o wyborze wyposażenia akwarium to pewnie pamiętasz, że krewetki nie przepadają za mocnym światłem, jednak wielu akwarystów używa go ze względu na wymagające rośliny, które u nich rosną. Osobiście wolę rośliny mało wymagające, pod względem oświetlenia, dlatego skupię się na aranżacjach z ich użyciem.

Trawniczek z wgłębki (jasna z przodu) i gałęzatki (ciemna z tyłu).

Trawnik:

To bardzo dekoracyjny element każdego zbiornika. Krewetki szukające pożywienia wśród drobnych, gęstych roślin wyglądają jak by spacerowały po łące. Ale właściwie z czego zrobić taki trawnik?

Przy mocnym oświetleniu – powyżej 0,5 W / 1 litr wody – możemy użyć np:

– glossostigma elatinoides
– hemianthus (w kilku odmianach)
– utricularia graminifolia
– riccia fluitans
– pellia endiviafolia itp.

Roślinki, które mają korzenie (jak pierwsze 3) po prostu sadzimy w drobnym żwirku lub piasku za pomocą pęsety z ostrym czubkiem, kiedy się ukorzenią szybko pokrywają całe dno nowymi pędami.

Rośliny zaliczane do wątrobowców nie posiadają jednak korzeni, dodatkowo wgłębka (riccia fluitans) pływa po powierzchni wody i nijak nie chce trzymać się dna. Jak więc sobie poradzić ze zrobieniem z nich trawnika? Otóż istnieje kilka sposobów.

Wątrobowce można osadzić na dowolnej powierzchni za pomocą przeznaczonej do tego celu siatki. Aby stworzyć trawnik na kawałku dna, wystarczy płaski kamień (np łupek) obłożyć cienka warstwą wątrobowca a następnie nałożyć na to elastyczna siatkę, którą wiążemy ‚od dołu’ kamienia. Kamień umieszczamy w akwarium a po kilku dniach wątrobowiec przerasta siatkę i tworzy gęsta kępkę na dnie.

Innym sposobem jest rozłożenie wątrobowca na sztywnej siatce dociętej na dowolny wymiar i zakrycie go elastyczną siatką jak w przypadku kamienia. Przy dużych powierzchniach pokrywanych tą metodą, najlepiej jest podzielić sobie dno na części i z części skonstruować nasz trawnik. Dlaczego? Ułatwi nam to prace porządkowe w akwarium w przyszłości.

Jeśli nie dysponujesz mocnym oświetleniem zamiast wymienionych roślin możesz użyć równie piękną roślinkę, którą krewetki uwielbiają – GAŁĘZATKĘ. Rośnie w zasadzie w każdych warunkach, nie wymaga dużo światła ani nawożenia.

Gałęzatka to dekoracyjny glon o ciemnozielonej barwie, który na pewno nieraz widziałeś w sklepie zoologicznym w postaci kulki. Już jedna duża kulka wystarczy aby pokryć zielenią 20×20 cm powierzchni. Gałęzatkę należy do tego celu delikatnie rozłożyć do formy płaskiej i rozciągnąć (trzeba uważać żeby jej za bardzo nie rozerwać). Kiedy już mamy płaską roślinkę, możemy – analogicznie do wątrobowców – nałożyć ją na kamień lub sztywną siatkę i umieścić na dnie akwarium.

Ściana z mchu:

To bardzo dekoracyjny element w każdym krewetkarium. Taką ścianę można wykonać w zasadzie z dowolnego mchu, ale najpiękniejsze widziałam z mchów:

– Taxiphyllum alternans (Taiwan moss)
– Fissidens fontanus (Phoenix moss)

Aby stworzyć ścianę mchu należy wybrany mech, dość dokładnie rozłożyć na sztywnej siatce i przykryć siatką o drobniejszych oczkach (ewentualnie taką samą siatką). Jeśli ściana będzie miała dużą powierzchnię, warto dodatkowo zszyć se sobą siatki. Siatkę mocujemy na ścianie akwarium za pomocą przyssawek.

Ponieważ Ściana z mchu jest tworem dość wymagającym, można spróbować eksperymentów z innymi roślinami, np:

– na górnej części siatki, gdzie światła jest najwięcej, szczepimy światłolubną roślinę np wgłębkę,
– na środkowej części siatki można ułożyć jeden lub kilka mchów w ‚kępkach’,
– w dolnej części naszego tła rozkładamy gałęzatkę, tak samo pomiędzy ‚kępkami’ mchu, aby mchy się nie mieszały,
– gdzieniegdzie możemy zaszczepić anubiasy nana (najmniejsze).

Podchodząc do tła w ten sposób mamy pewność, że każda warstwa naszego tła będzie miała odpowiednią ilość światła i rośliny nie zmarnieją. Dodatkowo uzyskujemy połączenie kilku odcieni zieleni co wygląda bardzo atrakcyjnie.

Kępy mchu/wątrobowców w akwarium.

Tworzymy je tak jak tworzy się trawniki.

Inne rośliny

W warunkach niewielkiego oświetlenia doskonale radzą sobie również inne rośliny. W zależności od wielkości akwarium możemy posadzić w nim np:

– Anubias (rożne odmiany)
– Bolbitis heudelotii
– Ceratophyllum demersum
– Cryptocoryne (różne odmiany)
– Echinodorus (różne odmiany)
– Egeria densa i najas
– Lagenandra thwaitesii
– Microsorium (różne odmiany)
– Mchy (różne odmiany)
– Vallisneria (różne odmiany)

Oraz wiele, wiele innych gatunków, których nie sposób wymienić.

krewetkarium

Aby wspomóc wzrost roślin, nawożenie w krewetkarium powinieneś rozpocząć od niewielkich dawek bezpiecznych nawozów. Specjalnie do akwarium z różnymi gatunkami roślin powstał nawóz COMPLETE PLANTS GROWTH, o którym więcej przeczytasz TUTAJ <= KLIKNIJ.

Jeśli w Twoim krewetkarium hodujesz głównie mchy, najlepszym będzie MOSSES MACRO opisany w TYM MIEJSCU <= KLIKNIJ.

Małgorzata Achtelik

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,