Krewetka – co to za stwór?

Ponieważ krewetki słodkowodne zagościły w naszych akwariach bardzo niedawno temu, wiele osób zastanawia się skąd się w ogóle wzięły i po co nam w ogóle takie zwierzęta w akwarium. To chwilowa moda czy dłuższy trend w akwarystyce?

Ciało krewetki można podzielić na kilka części, które występują u każdego gatunku, często zmodyfikowane, stąd poniższy schemat:

schemat budowy krewetki

Dotarcie do samego początku, do pierwszej krewetki jest w zasadzie niemożliwe, wiadomo jednak, że kilka lat temu ktoś dostrzegł zalety posiadania w akwariach tych pięknych i kolorowych stworzeń. Zaczęto odkrywać nowe gatunki i ich odmiany, w wielu przypadkach okazuje się, że sklasyfikowane już krewetki przypisuje się po dłuższym okresie do innego gatunku lub gatunek zmienia się w odmianę jakiejś krewetki. Jak widzisz świat krewetek wciąż kryje przed nami wiele tajemnic, skoro nawet klasyfikacja gatunku nastręcza takich trudności. Jednak dzięki temu świat ten jest taki kolorowy i fascynujący.

Na chwilę obecną klasyfikacja krewetek wygląda tak:

Królestwo Regnum: zwierzęta Animalia
Typ Phylum: stawonogi Arthropoda
Podtyp Subphylum: skorupiaki Crustacea
Gromada Classis: pancerzowce Malacostraca
Podgromada Subclassis: pancerzowce właściwe Eumalacostraca
Nadrząd Superordo: raki właściwe Eucarida
Rząd Ordo: dziesięcionogi Decapoda
Podrząd Subordo: Pleocyemata
Sekcja Infraordo: garnelowce Caridea

Caridea dzieli się na nadrodziny, z których interesują nas dwie: Atyoidea i Palaemonoidea.

Do nadrodziny Atyoidea należy tylko jedna rodzina Atyidae (są to krewetki wyłącznie słodkowodne), do tej z kolei zaliczamy rodzaje:
– Antecaridina
– Atya
– Atyoida
– Caridina
– Halocaridina
– Jonga
– Neocaridina
– Palaemonias
– Paratya
– Potimirim
– Syncaris
– Xiphocaris

Do nadrodziny Palaemonoidea należy wiele rodzin krewetek zarówno słodkowodnych jak i morskich, ale nas interesować będzie tylko jedna rodzina słodkowodna, a mianowicie Palaemonidae i jej podrodzina Palaemoninae. Należą do niej hodowane w akwariach rodzaje Palaemon i Macrobrachium.

Informacje zaczerpnięte ze strony http://www.akwaria.pl/krewetki/systematyka.html

Tagi: , , , , , ,