Co jedzą krewetki miniaturowe?

Kiedy w naszym akwarium zamieszka nowy lokator jakim jest krewetka, często zadajemy sobie pytanie ‚czym ją karmić’. Oczywiście,  na rynku sporo jest gotowych karm dla krewetek, ale ten artykuł chcę poświęcić tematowi ‚co krewetka je w naturze’ zamiast skupiać się na gotowych mieszankach.  Zainteresowani?  Więc zapraszam do lektury.

Zwykło się mówić, że krewetki trzymane w naszych akwariach to ‚glonożercy’, jest w tym sporo prawdy, jednak nie samymi glonami krewetka żyje. Popularne krewetki takie jak Amano, Red Cherry czy Crystal Red doskonale sprawdzają się jako ‚ekipa czyszcząca glony’ ponieważ w naturalnych siedliskach ich przodków również stanowiły one podstawę diety. Musimy jednak pamiętać, że glony to głownie woda, dlatego krewetka musiałaby pochłonąć ich ogromne ilości aby zaspokoić swoje potrzeby, w dobrze prowadzonym zbiorniku zwykle glonów jest zbyt mało aby wykarmić naszych małych podopiecznych. Możemy oczywiście hodować glony na potrzeby karmienia krewetek. Wystarczy kilka kamieni, małe akwarium lub słoik i okno. Kamienie topimy w słoiku, stawiamy w słonecznym miejscu i czekamy aż pokryją się zielonymi glonami, taki kamień możemy później umieścić w krewetkarium i patrzeć jak krewetki go czyszczą.

Na szczęście, jak wspomniałam ‚glony to nie wszystko’ w naturze krewetka zjada to co akurat znajdzie a co nadaje się do jedzenia, są to głównie gnijące, rozpadające się szczątki roślin wodnych, drzew, liście, kwiaty i rośliny nadwodne. Czasami zdarza się, że do strumienia wpadnie jakiś owad i się w nim utopi – nim krewetki również nie pogardzą. Padła rybka czy nawet krewetka też jest dla nich doskonałym źródłem białka. Jednak uwaga – krewetki z natury są roślinożercami (istnieją wyjątki), więc włącznie dużej ilości białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego do ich codziennej diety jest niewskazane ze względu na możliwe negatywne skutki dla zdrowia.

 

Małgorzata Achtelik

Tagi: , , , , ,